Whatsapp

BLOG

Konaklayabileceğiniz Otel Odası Çeşitlerini Biliyor Musunuz?

Konaklayabileceğiniz Otel Odası Çeşitlerini Biliyor Musunuz?

15Tem

Konaklayabileceğiniz Otel Odası Çeşitlerini Biliyor Musunuz?

Keyifli Bir Seyahat İçin Doğru Otel ve Oda Seçimi!

Herkes çıktığı seyahatlerde kendini evinde gibi konforlu ve rahat hissetmek ister. Bunun için çok önceden araştırmalar yapılarak otel rezervasyonları yapılmaya oluşturulur. Otel odalarının fiyatları sunulan hizmete göre önemli ölçüde değişkenlik gösterir. Lüksten ve konfordan ödün vermeden konaklama isteyen misafirler için genellikle suit odalar tavsiye edilir. Bununla birlikte detaylara takılmadan otelde rahatça istirahat etmek isteyenlere de standart odalar önerilir. Suit odalar standart odalara göre daha lüks ve konforlu olduğu için fiyat aralığı takribi 700 TL ile 2000 TL arasında değişmektedir. Standart odalar ise suit odalara göre daha uygun fiyatlı olup takribi ücreti 300 TL ve 800 TL arasındadır… Otel odası seçeneklerinden birini değerlendirmeden önce yazının devamını okuyarak kendiniz için en doğru oteli seçebilirsiniz…

Konaklayabileceğiniz Otel Odası Çeşitlerini Biliyor Musunuz?

Konaklama denince akla ilk gelen otellerin; zevkinize, beklentilerinize ya da ihtiyaçlarınıza göre tercih edebileceğiniz pek çok türü mevcuttur. Otel türleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için “Otel Çeşitlerini Mercek Altına Aldık!” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Birbirinden farklı konseptleri olan oteller, otel oda tipleri ile de birbirinden farklılaşmaktadır. Konaklayacağınız otelin türüne karar verdiniz, şimdi sıra geldi rezervasyon yapmaya ve oda tercihinde bulunmayan… Peki, konaklayabileceğiniz otel oda çeşitlerini biliyor musunuz? Hadi, beraber öğrenelim!

Otel Oda Çeşitleri

Otel odaları; içerisinde bulunan yatak sayısı, odanın büyüklüğü, yatak sayısı, fiziksel görünümü gibi faktörler ile birbirinden farklılaşmaktadır. Bu farklı oda seçenekleri, size tercih edebileceğiniz

birbirinden farklı özelliklere sahip odalar arasında karar verme imkanı tanır. İhtiyaç ve beklentilerinizin yanı sıra oda seçiminde oda fiyatlarının bütçenize uygun olup olmadığını da değerlendirmeniz hem size hem de bütçenize büyük avantaj sağlayacaktır. Otel odası seçimi yaparken bazı soruların da kafanızda netleşmesi kendiniz için en doğru otel odasını seçmenize yardımcı olacaktır. Böylece otelde geçirdiğiniz her günü daha da keyifli hale dönüştürebilirsiniz…

Otel Odası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

  • Çıkacağınız seyahat ailenizle mi ya da tek başına mı?

 

  • Seyahatleriniz iş mi, gezi mi, sağlık mı, yoksa dinlemek mi?

 

  • Otelde kaç gün konaklayacaksınız?

 

Tüm bu sorulara verdiğiniz cevaplarla kendinize en uygun olan otel odasını seçmek için ilk adımı yapmış olursunuz. Tüm bu soruları cevapladıktan sonra kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz otelodasını seçebilirsiniz. Peki kendiniz için seçebileceğiniz otel odası çeşitleri nelerdir? 

Tek Kişilik Oda

Single oda olarak da adlandırılan tek kişilik odalar, bir kişinin konaklamasına uygun olan oda seçenekleridir. Bu odalar tek kişinin konaklamasına uygundur. Tek kişilik odaların büyüklüğü genellikle 8- 14 metrekare arasında değişmektedir. Tam olarak kişinin ihtiyaç duyduğu her şeyin doğrusu doğrusuna karşılanması için tasarlanan odalardır. Tek kişilik odalar, konfor ve hijyen koşulları bakımından diğer odalarla hiçbir farkı olmasa da fiyat aralığı 400-600 TL arasındadır. 

Çift Kişilik Oda

Diğer adı double room olan ve twin room olan da adlandırılan çift kişilik oda; iki kişinin konaklamasına olanak sağlayan otel  odalardır. Bir adet çift kişilik yataktan oluşmaktadır. Diğer bir çift kişilik oda çeşidi olan standart iki yataklı odalar, iki adet tek kişilik yataklardan oluşmaktadır. Standart çift kişilik oda büyüklüğü da 10-16  metrekare arası değişkenlik göstermektedir. Standart çift kişilik odalar, tek kişilik odalara göre daha geniş olduğu için mobilya dekorasyonu bakımından daha ferah ve iç açıcıdır. Bunun yanında tuvalet ve banyo büyüklükleri de konukların rahat edeceği boyutlara göre dizayn edilmiştir. Tüm bu hizmetlerin yanında standat çift kişilik odaların gecelik ücreti 600-900 TL arasında değişkenlik göstermektedir. 

Üç Kişilik Oda

Triple room yani üç kişilik odalar, genellikle üç tekli yataktan oluşan ve üç kişinin konaklamasına olanak sağlayan oda tipidir. Üç kişilik odalarda bir diğer oda seçeneği ise bir adet çift kişilik ve bir adet tek kişilik yataktan oluşan seçenektir. Arkadaş gruplarıyla ya da ailece yapılan seyahatlerde tercih edilen üç kişilik odalar, kalabalık ekipleri ağırlığından hijyen koşulları bakımından en dikkat edilen odalar arasında yer alır. Konaklayacak olan kişilerin tek tek rahat edebilmesi, kendi özel alanını oluşturabilmesi açısında özenle dizayn edilmiştir. Üç kişilik odaların gecelik ücreti şehirden şehire göre değişkenlik gösterse de İstanbul çevresinde gecelik ücreti 650-1000 TL arasındadır. 

Dört Kişilik Oda

Dört kişilik oda yani quad oda tipi; dört kişinin konaklamasına imkan sağlayan oda tipidir. Bu oda tipinde dört adet ekli yatak, iki tekli iki çiftli yatak ya da bir çiftli iki tek yatak bulunabilir. Çocuklu aileler ve kalabalık grupların konaklaması için ideal bir otel odası seçeneğidir. Standart oda konforu ve imkanı sunmasının yanında kalabalık grupların rahatlıkla uzun uzun konaklayabileceği oda seçeneğidir. Dört kişilik odaların büyüklüğü 12-20 metre arasında değişkenlik gösterir ve gecelik ücreti ortalama 900-1500 TL arasındadır.

Suit Oda

Genellikle gösterişli bir biçimde dizayn edilmiş olan süit odalar, diğer odalara göre daha pahalı bir seçenektir. Daha pahalı olmasının temel nedeni, konuklarını en iyi koşullarda ağırlamasıdır. Suit otel odaları kendinizi tam olarak evinizde gibi hissedebileceğiniz en rahat ve konforlu oda seçeneklerinin başında gelir.  Süit odalar genellikle daire gibi bir oturma odası ve bir yatak odasından oluşmaktadır. Böylece yatak odası ve dinlenme odasının karşamaşasında boğulmadan keyifle ve konforla dinlenebilir, tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Suit odaların genişliği 40 metreye kadar olabilir ve gecelik ücreti takribi 1000 TL ve üzeri olarak belirlenmektedir.

Dubleks Oda

Özellikle tatil köylerinde sıklıkla rastlanan oda çeşitlerinden biri olan dublex odalar, genellikle tatil köylerinde karşımıza çıkmaktadır. İki kattan meydana gelen dublex odalarda genellikle alt kat oturma odası olarak dizayn edilirken üst kat yatak odası olarak dizayn edilmektedir. Kalabalık grupların tercih ettiği dublex odalar, konukların tatil yapacakları süre boyunca her anlamda rahat edebilmeleri için tasarlanmıştır. Suit otel odalarından dahi büyük olan dublex odalar, mini bar, balkon, ebeveyn duşu, mutfak, salon ve yatak odası gibi bölümlerden meydana gelir. Dublex odaların genişliği 60-70 metreyi geçmenin yanında gecelik ücreti 2000 TL bandından başlamaktadır.

Aile Odası 

Aile odası yani family room,  daha büyük ve daha geniş olması sebebiyle standart odadan ayrılır. Anne ve baba yani ebeveynler için çift kişilik yatak bulunurken çocuklar için ranza ya da katlanıp açılan pratik yataklar bulunur. Anne ve babalar hem çocuklarıyla aynı suit içinde kalmış hem de kendileri için ayrıca özel bir alanda konaklamış olurlar. Aile otelleri Türkiye’nin her yerinde çok sık tercih edilen ve genellikle de tatil beldelerinde ailece tatil yapmak isteyenler için özel olarak tasarlanmıştır. Aile odalarının ortalama büyüklüğü 20-30 metre civarında olup gecelik ücreti 700-1000 TL bandındadır.

Kral Dairesi

Otelin en güzel manzarası olan odası kral dairesi olarak adlandırılmaktadır. Oturma odası, yatak odası, yemek odası, balkon - teras, mutfak ve oldukça büyük bir banyodan oluşur. Kral dairesinde konaklayan misafirlere; bilgisayar, televizyon, jakuzi ve telefon gibi pek çok olanak sağlanmaktadır. Otellerin en konforlu lüks odaları kral dairesi olarak adlandırılır. Kral dairelerinde lüks ve konfor arttıkça fiyat da aynı oranda artmaktadır. Kral dairelerinin gecelik ücreti 5000 TL bandında başlayıp 100.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bahçelievler Otel, Bahçelievler Otel Fiyatları ve Bahçelievler Suit Otel tüm ihtiyaçlarınıza zengin mutfağımızla cevap verebileceğimiz mükemmel bir konaklama için hemen otel rezervasyonunuz yaptırın!